Rodinná zahrada

Nedílnou součástí obytného prostoru je zahrada. Podtrhuje a dotváří styl bydlení, je místem k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Je tvořená pro rodinné přislušniky s ohledem na jejich současné potřeby a vyvijí se spolu s nimi. Může být tvořena v určitem stylu (geometrická, nepravidelná, ve volné křivce) nebo tipu (východní, přírodní, meditační, suchá, bylinková). Cílem je, aby zahrada vycházela z představ všech členů rodiny a Ti aby ji aktivně využívali.

 

Přírodní zahrada

bezúdržbové -  jedlé - soběstačné - trvale udržitelné

Nejlépe působíme na přírodu, když ji napodobujeme - když se učíme, jak ,,myslí´´ proudící voda, mrkev, mšice, borový les nebo kupa kompostu. Je to pravděpodobně proto, že příroda po téměř čtyřech bilionech let zkušeností typu,,pokus-omyl´´ má bohaté znalosti toho, co je biologicky účinné. Jistě je výhodnější se z těchto zkušeností poučit než opakovat stále stejné chyby "pánů tvorstva".

Venkovská zahrada

Funkce zahrady na vesnici se odvíjela především od jejího hospodářského využití. Při přeměnách vesnických zahrad je třeba dbát na barevnost a rozmanitost předzahrádek, otevřenost a přehlednost nádvorních prostorů a celistvost záhumních zahrad. V okrasné části zahrady povětšinou nepracujeme s jehličnatými a cizokrajnými rostlinami. Při realizaci zahrady vesnického tipu, je našim cílem vytvořit moderní a funkční prostor, při zachování původních proporcí a rostlinné skladby. Například v ovocných sadech preferujeme výsadbu původních odrůd ovocných stromů.

Zimní zahrada

Aby jste se v zimní zahradě cítili dobře a aby plnila Vaše požadavky, měli by jste se zamyslet nad jejími základními parametry. Skleněná přístavba by měla být atraktivní nejen z venku, ale i útulná a účelná zevnitř. Lze ji vystavět v mnoha různých tvarech a barvách, za použití různých materiálů. Velikost zimní zahrady závisí na účelu použití. Dále je potřeba zvážit vybavení interiéru, množství a velikost rostlin a také zda zahrada bude přístupná z více místností, zda je průchozí do dalších místností apod. Obecně se dá říci, že zimní zahrada, která je koncpována jako samostatný oddělený obytný prostor, by měla mít podlahovou plochu nejméně 15m2 s hloubku alespoň 3m. Při realizaci zimních zahrad dáváme přednost dřevěné konstrukci, ale dokážeme se materiálově přizpůsobit jakémukoliv domu.

Obnova starých zahrad

Na letitou zahradu se vzrostlými stromy, která je třeba i zpustlá, není třeba hned vyrazit s motorovou pilou a vše pokácet. Vždy se dají vybrat životaschopné stromy a keře, které budou plodit či jen dělat radost. Vhodně zvolenými rostlinami a drobnou architekturou se otevírá nový pohled. Správně zvolenou podsadbou, lze dřeviny ozdravit a znovu povzbudit k životu. Dožívající stromy není nutné porážet, mohou sloužit jako opora pro popínavé rostliny, např. mrazu vzdorné kiwi. Stará zahrada má svou duši a je jí potřeba vnímat a respektovat. 

 

Firemní zahrady

V moderních administrativních budovách se stále častěji setkáváme s tvorbou atriových dvorů s interiérovou vegetací (živé obrazy či zelené stěny).  Těmi lze ozvláštnit vstupní prostory, centrální haly, pasáže, zasedací síně a jídelny. Atriové zahrady se umísťují do prostor sevřených vyšší zástavbou, využití je omezeno mnohdy malým rozměrem, vyšším zastíněním a horším provětráváním. Využíváme statické kompozice s vyšším podílem zpevněných ploch v kombinaci s popínavými rostlinami a vodou pro zlepšení mikroklima.