Permakultura

Permakultura je pojem, který zatím není příliš známý. Jedná se o styl vytváření nejen zahrad, ale veškerého prostředí ve kterém člověk žije, způsobem, který je trvale udržitelný a stále se obnovující. Zdravá zahrada se obejde bez chemikálií, vítá hlodavce i hmyz a plevel zde má stejnou hodnotu jako zelenina. Taková zahrada není džungle, kde si všechno roste podle svého a kde se zahradník o nic nestará. I zde je nutný řád a jisté úsilí, na které však nejste sami. 

Blíž k přírodě, blíž k sobě...

Principy permakulturního designu (dle Davida Holmgrena):

1.      Pozoruj a jednej
             - Krása je v očích pozorovatele
2.      Zachycuj a uchovávej energii
              - Kuj železo, dokud je žhavé
3.      Získávej výnos
             - S prázdným žaludkem se špatně pracuje
4.      Usměrňuj sebe sama a přijímej zpětnou vazbu
             - Hříchy otců se projevují na dětech do sedmé generace
5.      Využívej obnovitelných zdrojů a služeb a važ si jich
             - Příroda sama ví, co dělá
6.      Nevytvářej odpad
             - Kdo šetřím má za tři. Jedna včasná záplata ušetří devět dalších
7.      Navrhuj od vzorů k detailům
             - Pro stromy nevidět les
8.      Dej přednost začleňování před oddělováním
              - Více rukou, méně práce
9.      Využívej malých a pomalých řešení
              - Čím jsou větší, tím tvrději dopadají. Pomalí a vytrvalí vyhrávají
10.    Využívej rozmanitosti a važ si jí
             - Neukládej všechna vejce do jednoho košíku
11.    Využívej krajů a važ si okrajových systémů
              - Nemysli si, že jsi na správné cestě jen proto, že je dobře vyšlapaná
12.    Využívej změnu tvořivě a tvořivě na ni reaguj
              - Vize není o tom, jaké jsou věci nyní, ale jaké budou

Praktické příklady 

Zúrodnění půdy

Jestliže není půda na vašem pozemku příliš kvalitní, je možná vyčerpaná předchozím hospodařením klasického zemědělství. V tomto případě můžete využít účinků zeleného hnojení. Jedná se o výsev rostlin, které pomáhají půdu zúrodnit a zregenerovat. Můžete se rozhodnout mezi rostlinou trvalou, např. jetel luční, jetel plazivý, vojtěška, úročník bolhoj aj. a nebo vysít pouze jednoleté rostliny, např. svazenku, hořčici, řepku, pohanku aj. a v následujícím roce můžete zasít např. luční plodiny nebo zeleninu, již v prvním roce můžeme pěstovat brambory, dýně.
Zajímavým řešením je též výsev technického konopí, které odpleveluje pozemky a kypří půdu.

Mulčování

Mulčování je pokrytí půdy kolem nově zasazeného stromku či keře organickým materiálem (sláma, seno, kůra, štěpka, nepotištěny kartonový papír), který zabrání vysychání půdy v daném místě, díky čemuž bude stromek schopen růst a prosperovat i bez další přídavné zálivky. Zároveň v bezprostřední blízkosti stromku zabráníme možnosti růstu dalších rostlin, které by vytvářeli kořenovou konkurenci a tím zpomalovali jeho růst. Tato organická hmota se kolem stromku pomalu rozkládá a vytváří nám navíc nový humus.

Kompost

Kompost umístíme co nejblíže kuchyni, daleko byste jistě chodit nechtěli. V kuchyni si vyčleňte kompostovou nádobu na kuchyňský bio odpad, kterou  vynášejte dle potřeby. Čím jemnější materiál budete přidávat na kompost, tím urychlíte tvorbu humusu. Co přidávat do kompostu: ovoce a zeleninu, čerstvou trávu, čerstvé listí, hnůj, močůvku, kávový lógr, čajové zbytky, suché listí, slámu, novinový papír, obaly a rozdrcené skořápky od vajíček, papírové utěrky a ubrousky, lepenky, piliny, třísky, kůra, rozdrcené větvičky, ořechové skořápky, vlasy, nehty, lidské výkaly (nic by nemělo příliš převládat). Co do kompostu nepatří: kosti a zbytky masa, pecky, popel z uhlí, větve z tújí, rostliny napadené chorobami, plasty, sklo, kov, barvy a ředidla, potištěný křídový papír (časopisy), kočičí a psí výkaly, dětské pleny. Problémy s kompostem: například zapáchá – na vině je buď špatné složení nebo nedostatek vzduchu. Zkontrolujte tedy, jestli je kompost provzdušněn. Máte-li špatný kompostér nebo pravidelně nepromícháváte jeho obsah, odpad hnije. Pokud je vzduchu dost, přidejte hnědý materiál – větve, listy, piliny, lepenky. Tím dodáte kompostu uhlík.

Monokultura

V monokulturních společenstvech vzniká kořenová i výživová konkurence, protože stejná rostlina má úplně stejné nároky jako její sestra a dochází tak k jednostrannému zatěžování půdy. Naopak druhová pestrost, navíc ještě vhodně zvolená zajistí zdravý růst a dlouhověkost rostlin. Druhová pestrost v rámci trávníku nám navíc může ušetřit spoustu práce a půda na naší zahradě se bude radovat.Tzv. jedlý trávník se o sebe postará sám a navíc si ho můžeme přidat i do salátu, mezi tyto rostliny patří např.: jetel plazivý, jitrocel kopinatý, komonice lékařská, pampeliška lékařská, podběl lékařský. Je známo, že na vytvoření dokonalého jednodruhového trávníku se ročně spotřebuje obrovské množství pesticidů a herbicidů, které jsou jak pro člověka, tak pro přírodu velmi škodlivé, kontaminují podzemní vodu, nemluvě o obrovské spotřebě vody  na zalévání.

Podpora růstu

Jsou rostliny, produkující svými kořeny speciální bakterie, jež na sebe váží dusík. Vysazováním těchto rostlin např. v blízkosti ovocných stromů urychlujeme jejich růst a budou dříve plodit. Mezi tyto tzv. dusíkaté rostliny patří např.: hlošina úzkolistá, hlošina okoličnatá, lékořice lékařská, netvařec křovitý.

Bylinová spirála

Vyvýšený záhon je bylinková spirála.  Díky různým výškovým stupňům se nám nabízí široká škála možností osázení rostlinami. Vrchní část spirály je díky většímu množství slunečního svitu sušší a teplejší, spodní část spirály naopak vlhčí a stinnější. Nahoru tedy sázíme teplomilné středomořské, jako je například levandule, dolů naopak ty vlhko a stínomilnější, máta, bazalka.

Voda

Voda je životabudič a voda do zahrady život přináší i bere. Abychom vytvořili harmonický ekosystém, neměli bychom ji opomenout. Vodní jezírko nám pomáhá vytvoří to správné mikroklima a přitáhne spoustu dalších užitečných živočichů. Na větším pozemku se můžeme rozhodnout pro chov ryb či kachen a vytvořit jezírko i pro ně. Dešťová voda nejen ze střechy domu....  naše zahrada se může stát soběstačnou a nezávislou na nás a naší zálivce.